GİRESUN TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

GİRESUN'DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

       Bu yıl 30.su düzenlenen  "Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı" Giresun'da  çeşitli etkinliklerle  başladı.
      Giresun Vali Yardımcısı Sn. Recep UZAL başkanlığında Ticaret İl Müdürü Ali YILDIRIM, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali KARA, Kurum Müdürleri, ve Debboy mevkiinde toplanan esnaf ve esnaf temsilcileri, Mehter Takımı eşliğinde Atatürk Meydanına yürüdü. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Giresun Ticaret İl Müdür Vekili Ali Yıldırım günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Yıldırım "Bilindiği üzere, ahilik 13. yüzyılın ilk yarısından 14. yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu’da, Balkanlar’da ve Kırım’da yaşamış olan Türk Halkı’nın sanat ve meslek alanında yetişmelerini, ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan bir kuruluşun adıdır. Ahilik teşkilatı haksız rekabeti ortadan kaldıran, kaliteli üretimi teşvik eden, haklıyı kayıran, teşkilat mensupları arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan mükemmel bir çırak, kalfa, usta ilişkisi kuran sürekli insancı, sürekli saygı ve sevgi isteyen, bayrağı, Ezan’ı ve devleti mukaddes sayan çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir teşkilattır. Ahilik “kardeşlik, yarenlik” demektir. Ahilik, alın teri ile kazanç demektir.dedi
      Yapılan konuşmaların ardından yılın Ahisi seçilen mobilyacı Sinan Hilmi ÖNBAŞ için Şed Kuşanma töreni düzenlendi ve yılın Kalfası seçilen Uğur DİZDAR ile yılın çırağı seçilen Ertuğrul KARAKAYALI’ya plaketlerini Vali Yardımcısı  Sn.Recep UZAL ile birlikte Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara verdi. Töreni,İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne ait halkoyunları ekibinin folklor gösterileriyle sona erdi.
 Saat 11.30’da İl Müdür V. Ali YILDIRIM ,Esnaf Odaları Birliği Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve İlin Ahisi Hilmi ÖNBAŞ’tan oluşan Komite Vali Sn. Harun SARIFAKIOĞULLARI’nı makamında ziyaret ederek çiçek takdim ettiler.
 Ahilik Haftası'nı kutlayarak, Ahilik Teşkilatı’nın önemini vurgulayan Vali Sarıfakıoğulları, Ahiliğin hoşgörü ve dayanışmanın sanata yansıması olduğunu ifade etti.
    Daha sonra Ticaret İl Müdürü,meslek odaları başkanları ile esnaf ziyaretlerinde bulunan Vali Sarıfakıoğulları, esnaf ve sanatkârlara hayırlı ve güzel kazançlar dileyerek çiçek takdim etti.
    Vali Sarıfakıoğulları ve beraberindeki heyet,Yorgancı esnafı Hüseyin FIRTINA, Bakırcı esnafı Turgut GÖKÇE, Ayakkabı imalatçısı Salih BAKAR’ın yanısıra sanayi esnaflarından; boya servisçisi İsmail ŞAHİNLER, kaporta- boya servisçisi Muharrem BAYRAK, oto fırınlı boyacısı Ali YAMAK, oto döşemecisi Hüseyin ŞENEL ve fantüp imalatçısı SEMERCİLER işyerini ziyaret ettikten sonra esnaf ve sanatkarları odaları birliğinin toplantı salonunda gerçekleştrilen Ahilik paneline katıldı.
Kutlamalar, hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek olup 23.09.2017 Cumartesi günü Yağlıdere’de Hacı Abdullah Halife Camisinin açılışı ile sona erecek.