GİRESUN TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

FINDIK LİSANSLI DEPOSU VE SPOT BORSASI RESMİ OLARAK AÇILDI

İlimiz Merkez Güre Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsanın resmi açılışı, bugün açılış için ilimize gelen 3 Bakanımızın katılımıyla yapıldı.
 
Açılışa katılan Milli Savunma Bakanımız Sayın Nurettin Canikli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ve TOBB Başkanı  Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu birer konuşma yaparak, Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa’nın ilimize hayırlı olmasını dilediler.

Bakanlarımız ve diğer  Protokol Konuşmalarının ardından açılış kurdelesinin Sayın Bakanlarımız, Sayın Valimiz ve protokol tarafından kesilmesiyle resmi açılış gerçekleştirildi. Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa’nın seans salonuna geçen Bakanlarımız, gonku çalarak, borsayı açtı ve ilk fındık alımını yaptılar.
 
 
Güre’de 30 dönüm arazi üzerine 13 Bin 500 m2’lik alan üzerine inşa edilen ve 24 çelik silodan oluşan Fındık Lisanslı Deposu, toplam 17 bin ton kapasiteli. Fındık üreticileri tarafından borsaya verilen ve 2 yıl bekletilebilecek olan fındıklar 2’şer randıman aralık ile 4 grupta depolanacak.
 
 
Hizmete giren Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsasında ayrıca “akredite kalite kontrol laboratuvarı”, “fındık spot borsa binası”, “borsa seans salonu”, “idari kısımlar”, “konferans salonu”, “spot satış ürün bekleme yerleri” ile “araç kantarları” da bulunuyor.