15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ ZİYARETLERİ

                                                                                                                 15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ ZİYARETLERİ

        Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 1985 yılında alınan bir kararla tüketici Hakları Evrensel Beyannamesinin ilan edildiği gün olan 15 Mart tarihi, Uluslararası tüketici örgütleri tarafından Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edilmiştir.
 
        Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 15 Mart; Dünya Tüketiciler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde 1995 yılından bu yana tüketici haklarını korumaya yönelik faaliyetlere başlanmış ve tüketiciler 2013 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile günümüz koşullarına uygun bir mevzuata kavuşmuştur.

        15 Mart Dünya Tüketiciler Günü olması sebebiyle Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İl Hakem Heyeti Başkanlığı temsilcileri tarafından ilk olarak Vali Yardımcısı Sayın Kürşat GÜLERYÜZ ve ardından Valimiz Sayın Harun SARIFAKIOĞULLARI’ ı makamlarında ziyaret edildi. Yapılan ziyaretlerde tüketici hakem heyetinin genel işleyişi ve Bakanlığımız tarafından 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren uygulanan tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması süreci ile il genelinde tek karar mercii olarak İl Hakem Heyeti Başkanlığının yetkilendirildiği bilgisi verilmiştir.
        Ardından Valilik bünyesi içerisinde bulunan Valilik Özel Kalem Müdürlüğü başta olmaz üzere daire amirleri ve büro personelleri ziyaret edilerek günün anlam ve önemine ilişkin bilgiler verildi.