PANEL PROGRAMI

           24 Mayıs Salı günü Bulancak ilçemizde gerçekleştirdiğimiz panel programında ahiliğin tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Program aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlamıştır.
           Bulancak 75. Yıl Kütüphanesinde gerçekleşen panele Vali Yardımcısı Sayın Cahit Karatepe, Piraziz Kaymakamı Sayın Hamit Genç, Ticaret İl Müdür V. Sayın Ali Yıldırım ve Ticaret İl Müdürlüğü Personeli ile bazı İl Müdürleri de katılmışlardır.
           Panelin açılışı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı, dualar edildi. Ahiliğin tarihçesi ile ilgili değerli bilgileri ve kaynak araştırmalarıyla Sayın Mehmet Fatsa, Muhittin Oral ve Ahmet Gürsoy dinleyicilere bilgiler vermişlerdir.
           Ahiliğin Anadolu da nasıl yaygınlaştığını, ahilik kültürü ve öğretisiyle ilgili kıymetli bilgi ve araştırmalarla sunum yapılmıştır. Anadolu da Moğolların baskılarıyla kitapların yakılmış olması daha fazla bilgi edinilmesini engellediğine vurgu yapan Mehmet Fatsa Beyin, Kahire Kütüphanesinde o döneme ait bulunan kitabın çevirisiyle, günümüze ışık tutan bilgilere ulaşılmasına olanak sağladığına vurgu yapmıştır. Yine Anadolu da Ahilerin isimleriyle hangi amaçlara hizmet ettiklerini düzen, adalet ve nizamı nasıl sağladıklarına dair konuşma yapmışlardır.
           Panelin sonunda Ticaret İl Müdürü Sayın Ali Yıldırım programa katılan dinleyicilere ve sunumlarıyla değerli katkılarından dolayı konuşmalar yapan kıymetli araştırmacı hocalarımıza teşekkür konuşması yapılmıştır. Günün anlamı ile ilgili konuşmalar yapan Mehmet Fatsa, Muhittin Oral ve Ahmet Gürsoy Beylere çiçek sunumu yapılmıştır.