AHİLİK KUTLAMALARIMIZ

         Ahilik Haftası nedeniyle 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü Bulancak ve Piraziz ilçelerimizde kutlamalara devam etmekteyiz. Şehrimizde ahi kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla etkinliklerimizi vatandaşlarımızın da katılımıyla coşkuyla kutladık.
      Bulancak Hükümet Konağı önünde Mehteran Takımının gösterisiyle etkinliğimizi başlatmış olduk. Mehteran takımı eşlinde kortej yürüyüşüyle Bulancak 75. Yıl Kütüphanesine yürüyüş düzenlendi. Bulancak 75. Yıl kütüphanesi konferans salonunda  ‘ Beyler ve Dervişler’ konulu tiyatro gösterisi düzenlendi.
      Tiyatro gösterisine Vali Yardımcısı Sayın Cahit Karatepe, Piraziz Kaymakamı Sayın Hamit Genç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Mustafa Tosun, Kanaat Önderi Sayın Nuri Genç Hoca ve öğrenci gençlerimizin de katılımıyla tiyatro gösterisini izledik. Bulancak Halk Tiyatrosu ekibinin canlandırdığı gösteride Ahi dervişlerinin dürüstlüğü, teşkilata girecek olan esnafta aranan özellikler, esnaf dayanışması gibi konuların işlendiği gösteriye ilgi ve katılım yoğundu.
        Tiyatro gösterisi sonunda 82 yaşındaki Pirazizli Hacı Şevki Özdemir, Arif Nihat Asya’nın Bayrak Şiirini okudu. Gazi dedemizin okuduğu bu coşkulu şiir karşısında salonda bulunan izleyiciler kendisini uzun süre ayakta alkışladı.
       Tiyatro gösterisinin bitimiyle Ahilik Çeşmesinin açılışına geçildi. Açılışa Vali Yardımcımız Sayın Cahit Karatepe, Piraziz doğumlu İstanbul Milletvekili Sayın Hasan Turan, Piraziz Kaymakamı Sayın Hamit Genç, Bulancak Belediye Başkanı Sayın Recep Yakar, Kanaat Önderi Sayın Nuri Genç Hoca ile birlikte çeşmenin açılışını gerçekleştirdik.
       Öğleden sonra Piraziz ilçemizde Mehteran yürüyüşü eşliğinde meydanda değerli katılımcılarla buluştuk. Piraziz Kaymakamı Sayın Hamit Genç ile Piraziz Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Görgülüoğlu konuşma yapmışlardır. Konuşmalarında böylesi değerli bir mirası günümüzde yaşatan ve etkinliği gerçekleştirenlere teşekkür etmişlerdir. Meydanda toplanan vatandaşlarımıza Ahi Lokması ve pilav ikramı yapılmıştır.
        Programın sonunda Ahi Türbelerinin ziyaretiyle devam edilmiştir. Nefsi Piraziz, Hasanşeyh, Gökçeali ve Şeyhmusa Türbüleri başında dualar edilip, kabirleri ziyaret edilmiştir.