2015 Yılı Tüketici Hakem Heyeti

Giresun Valiliği İl Ticaret Müdürlüğüne bağlı olarak ilimizde hizmet veren Giresun Tüketici Hakem Heyeti 2015 yılını 28.12.2015 tarihinde yaptığı yılın son toplantısı ile tamamladı. Yılsonu itibari ile 7560 Tüketici uyuşmazlık dosyasını karara bağladı. Tüketici dosyalarının 7175 tanesi tüketici lehine 385 tanesi tüketici aleyhine sonuçlandı. Uyuşmazlık dosyalarının 7095 tanesi bankalar ile ilgili Dosya Masrafı, Kredi Kartı Aidatı vb. iken 455 tanesi abonelik sözleşmeleri, telefon, ayakkabı vb. konular ile ilgilidir. Başta desteklerinden dolayı Giresun Valimiz Sayın Hasan KARAHAN’ a, Vali Yardımcımız Cahit KARATEPE’ ye, İl Tüketici Hakem Heyeti üyelerimiz Baroyu Temsilen Av. Uğur Köse, Giresun Belediye’sini Temsilen Niyazi BIYIK, Ticaret Odasını Temsilen Şükrü CEBECİ ve Tüketici Örgütlerini Temsilen Mehmet Emin PARLAK’ a ve Giresun Ticaret İl Müdürlüğünde özveri ile çalışan tüm personele teşekkür ederiz.
Giresun Valiliği İl Ticaret Müdürlüğüne bağlı olarak ilimizde hizmet veren Giresun Tüketici Hakem Heyeti 2015 yılını 28.12.2015 tarihinde yaptığı yılın son toplantısı ile tamamladı. Yoğun başvuruları özveri ile çalışarak vatandaşa hizmet veren İl Tüketici Hakem Heyetini bu başarılı çalışmaları nedeniyle İl Hakem Heyeti Başkanı Ali YILDIRIM ve Raportörler Giresun Valisi Sayın Hasan KARAHAN tarafından başarı belgesi ile taltif edildi.
İlimiz merkezde 2015 yılı içerisinde Ticaret İl Müdürlüğü bünyesindeki Tüketici Hakem Heyetine toplam 8 Bin 430 başvuru yapıldı.
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kaynaklanan uyuşmazlıklarının çözümü için geçtiğimiz yıl ilimiz merkezde toplam 8.430 başvuru yapılırken, bu başvurulardan sonuçlanan 7.560 başvurunun 7095’i tüketici lehine, 385’i ise tüketici aleyhine sonuçlandı 870 başvurunun ise inceleme aşaması devam ediyor.
Tüketicilerin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’dan kaynaklanan uyuşmazlıklarının çözüm yerleri; tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleridir. Tüketici Hakem Heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulmuştur. 2015 yılı İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.300 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 2.200 TL  altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulması zorunludur. Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.
2015 yılı için değeri 3.300 TL'nin üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemesine başvurulması zorunludur. 31.12.2015
                                                                                                                                                                                                                         Ali YILDIRIM
                                                                                                                                                                                                                Giresun Ticaret İl Müdür V.