6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI KANUNU GEREĞİ YAPILAN VE YAPILMASI DEVAM EDEN DENETİMLER

                  6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI KANUNU GEREĞİ YAPILAN VE YAPILMASI DEVAM EDEN DENETİMLER
 
       İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Halk Sağlık Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İl Ticaret Müdürlüğü ile birlikte 31.07.2017 tarihinde Kümbet – Uzundere,  01.08.2017 tarihinde Kulakkaya-Bektaş ve 02.08.2017 tarihinde Paşa Konağı Yaylası esnaflarına yönelik olarak “gıda ve personel hijyeni”, “çevre temizliği”, “işletmelerin asgari teknik ve hijyen şartları,” “ruhsat ve fiyat listeleri” konusunda bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.
      Toplantıda gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik gıda üretim, satış ve tüketim zincirinin tüm aşamalarında; tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amaçlanmıştır.Bu eğitimde esnaflara iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı, işletme kayıt belgesi, fiyat listeleri, kişisel hijyen, gıda mevzuatı, gıda hijyen yönetmeliğine ait uygulamalar konusunda pratik tatbiki bilgi ve tecrübeler katılımcılarla paylaşılarak iyi hijyen uygulamaları kapsamında gerekli bilgilendirilmeler yapılmıştır.
Ayrıca denetimlerde tespit edilen doğru ve yanlış uygulamalar, görsel materyal destekli sunum yapılarak katılımcılara gerekli bilgilendirme yapılmış ve vatandaşların sorunları rapor haline getirilip SN. Valimize rapor halinde sunuluştur.
      Giresun Ticaret İl Müdürlüğümüz ise ilgili Esnafa 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 54. Maddesi olan Fiyat Etiketi, 55. Maddesi olan Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu, 56. Maddesi olan Garanti Belgesi ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapmış. Esnafların fiyat konusunda ise Esnaf ve Sanatkârlar Odasının yıl itibarı ile belirlediği Fiyat Tarifelerine uyulması konusunda esnafı uyarmıştır. Ticaret İl Müdürlüğümüzün 6502 sayılı Kanunun verdiği yetki çerçevesinde ilgili denetimlere devam edileceği ve gerekli eksikliklerin giderilmemesi halinde Kanunun 54. ,55. ve 56. Maddelerine istinaden her bir ürün için 240 TL olan idari ceza kararı uygulanacaktır.
     Toplantılara; Kümbet ve Uzundere’de 32 esnaf;  Bektaş ve Kulakkaya’da 31 esnaf; Paşa Konağı’nda 10 esnaf olmak üzere  toplamda 73 esnafa, yukarıda bahsedilen konularda gerekli sunum ve bilgilendirme  yapılmış olup sunum sonunda esnafların soruları cevaplandırılmıştır.
      Eğitimlere 09.08.2017 Çarşamba günü Paşakonağı Yaylası'nda, 10.08.2017 Perşembe günü Kulakkaya ve Bektaş Yaylalarıı'nda ve 13.08.2017 Pazar günü Kümbet ve Tamdere olmak üzere 3 (üç) gün daha devam edilecektir.