15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ


 

                                     

 

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü

       Dünyada Birleşmiş Milletlerin 1985 yılında aldığı bir kararla Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi ilan edilirken bu konuşmanın yapıldığı 15 Mart tarihi de ‘Dünya Tüketici Hakları Günü’ olarak kutlanıyor. Hafta dolayısıyla Ticaret İl Müdürlüğü personeli ve Tüketici Hakem Heyeti Valimiz Recep Uzal’ı ziyaret etti.
       Valilik Makamında gerçekleştirilen ziyarete; Ticaret İl Müdür V. Ali YILDIRIM ve Müdürlük personeli katıldı.
       Dünya Tüketici Hakları Günü hakkında Valimiz Recep Uzal’ı bilgilendiren Ticaret İl Müdür V.  Ali YILDIRIM; “Bin yıllık Ahilik geleneğimiz, satın aldığı bir üründe aldatıldığını düşünen kişiye, en üst Ahilik kurumuna kadar şikâyet hakkı tanıyarak, ‘velinimet’ olarak konumlandırdığı tüketiciye en geniş hakları asırlar öncesinden teslim etmiştir.  Dünyada ise Birleşmiş Milletlerin 1985 yılında aldığı bir kararla Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi ilan edilmiş bu konuşmanın yapıldığı 15 Mart tarihi de Dünya Tüketici Hakları günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 15 Martın içinde bulunduğu haftada da Tüketici Haftası olarak etkinlikler düzenlenmektedir” dedi.
       Sayın Valimiz Recep Uzal ise günün ve haftanın kutlu olmasını dileyerek, katılımcılara ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Özellikle hafta dolayısıyla düzenlenecek bilgilendirmeler ile vatandaşlarımıza Tüketici Haklarının anlatılması gerektiğini vurgulayan Valimiz Recep Uzal; “Tüketicilerin hangi haklara sahip olduğu konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme yapılsın, farkındalık oluşturulsun diye bu hafta tüketici haftası olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
      15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Etkinlikleri sebebi ile Ticaret İl Müdürlüğü personelimiz Valilik bünyesinde bulunan İl Basın Ve Halkla ilişkiler Müdürü Ömer TEKİN İl Özel Kalem Müdürü Ramazan BİLGİÇ İl Yazı İşleri Müdürü Fatma KARADENİZ Bilgi İşlem Şube Müdürü Cahit AKDOĞAN İl Aile ve Sos. Politikalar Müdürü Mustafa TOSUN İdare Kurulu Müdür V. Kenan ANAPA İl Hukuk İşleri Şube Müdürü Necati APAYDIN İl Göç İdaresi Müdürü Tuncay MUHAMMET ARIŞAN İl Afet Ve Acil Durum Müdürü Halil TOPATAN Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Gökhan GELDİ Kadastro Müdürü Muhammet AKYAZI Bilim Ve Sanayi Teknoloji İl Müdür V. Haluk AKOĞLU Giresun Gümrük Müdürlüğü Bölge Amiri İsmail BOSTANCIOĞLU Gümrük Müdür Yardımcısı Hüsamettin TURGUT ‘u ziyaret edip konuyla ilgili müdürlükleri bilgilendirdiler.
 
2017 YILI DÜNYA TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI KAPSAMINDA SEMİNER PROGRAMLARIMIZ 
      Ticaret İl Müdürlüğü personellerimizden Can GÜVEN, Tuğba GÖRÜR ve Cevdet KARA  tarafından Giresun Merkeze bağlı Kanuni Ortaokulu öğrencilerine yönelik eğitim semineri verildi. Alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar, Ayıplı Mal yâda Hizmetler, Garanti Belgesi süreleri ve servis istasyonlarının sorumlulukları, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketicinin seçimlik haklarını hangi durumlarda, nasıl ve  nerelere karşı kullanılabileceği konuları anlatıldı.   
     Ayrıca İş Yeri Dışındaki Satışlar, Mesafeli Satışlar, internet üzerinden yapılan diğer alışverişler ile telefonla ve internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verildi.  Öğrencilerin, tüketici işlemleri ile ilgili  merak ettiği hususlarla ilgili sordukları soruları yanıtlandı.
     15 Mart Tüketici Haftası ile ilgili eğitim semineri tamamlanıp dilek ve temennilerde bulunuldu ve konferans sona erdi.